Tidligere Klubmestre:
Ruten
Klubbens første cykelsæson i 1993 blev afsluttet med et cykelorienteringsløb. Siden har klubben afsluttet sæsonerne med en enkeltstart over 30 kilometer, hvor deltagerne har fået lejlighed til at prøve kræfter mod uret, mod sig selv og mod klubkammeraterne. Ruten blev i 2000 ændret til en mere kuperet strækning.
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Finn Kragelund |
51:50 |
|
|
|
|
|
|
2. Peter Koch |
52:04 |
|
|
|
|
|
|
3. Niels Olsen |
52:11 |
|
|
|
|
|
|
Liste |
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2015 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Finn Kragelund |
49:55 |
|
|
|
|
|
|
2. Klavs Knudsen |
50:46 |
|
|
|
|
|
|
3. Niels Olsen |
51:06 |
|
|
|
|
|
|
Liste |
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
Mænd gruppe B |
|
|
Kvinder |
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Allan H. Rechnagel |
49:17 |
|
1. Jørn Enegaard |
54:05 |
|
|
|
2. Klavs Knudsen |
50:22 |
|
2. Erik Mølgaard |
57:10 |
|
|
|
3. Søren Vogensen |
50:56 |
|
3. Per Højgaard |
58:38 |
|
|
|
Liste |
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
Mænd gruppe B |
|
|
Kvinder |
|
2013 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Søren Vogensen |
50:43 |
|
1. Jørn Enegaard |
55:37 |
|
|
|
2. Finn Kragelund |
50:56 |
|
2. Per Andersen |
56:55 |
|
|
|
3. Niels Olsen |
51:00 |
|
3. Sten Jacobsen |
56:56 |
|
|
|
Liste |
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
Mænd gruppe B |
|
|
Kvinder |
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Allan Rechnagel |
51:10 |
|
1. Henrik Eriksen |
56:05 |
|
1. Vinni Vogensen |
60:09 |
2. Søren Vogensen |
51:23 |
|
2. Søren Johnsen |
57:03 |
|
|
|
3. Klavs Knudsen |
52:50 |
|
3. Erik Mølgaard |
58:40 |
|
|
|
Liste |
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
Mænd gruppe B |
|
|
Kvinder |
|
2011 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Jesper Ringvad |
50:15:00 |
|
1. Henrik |
55:29:00 |
|
1. Merete Billesbølle |
67:59:00 |
2. Allan H. Rechnagel |
50:57:00 |
|
2. Jørn |
57:24:00 |
|
|
|
3. Finn Kragelund |
51:19:00 |
|
3. Bent Rohr |
59:02:00 |
|
|
|
Liste |
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
Mænd gruppe B |
|
|
Kvinder |
|
2010 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Martin Hagbard |
47:39:00 |
|
1. Niels Olsen |
53:35:00 |
|
1. Annette Vogensen |
59:56:00 |
2. Finn Kragelund |
50:18:00 |
|
2. Bent Lüthje |
55:14:00 |
|
|
|
3. Klavs Knudsen |
50:44:00 |
|
3. Leif Krogh |
55:54:00 |
|
|
|
Liste |
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2009 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Finn Kragelund |
50:34:00 |
|
|
|
|
|
|
2. Claus Søndergaard |
50:47:00 |
|
|
|
|
|
|
3. Erik Christiansen |
51:55:00 |
|
|
|
|
|
|
Liste |
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2008 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Finn Kragelund |
48:50:00 |
|
|
|
|
|
|
2. Klavs Knudsen |
49:46:00 |
|
|
|
|
|
|
3. Bent Kiil |
49:54:00 |
|
|
|
|
|
|
Liste |
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2007 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Stefan Abrahamsen |
50:10:00 |
|
|
|
|
1. Else Søndergaard |
57:49:00 |
2. Finn Kragelund |
50:35:00 |
|
|
|
|
2. Tove Christiansen |
60:03:00 |
3. Bent Kiil |
50:56:00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2006 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Finn Kragelund |
50:52:00 |
|
|
|
|
1. Jytte N. Vedel |
57:28:00 |
2. Erik Christiansen |
51:52:00 |
|
|
|
|
|
|
3. Bent Lüthje |
52:00:00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2005 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Erik M. Jensen |
49:50:00 |
|
|
|
|
1. Jytte N. Vedel |
54:33:00 |
2. Finn Kragelund |
50:18:00 |
|
|
|
|
|
|
3. Bent Lüthje |
50:23:00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2004 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Bent Kiil |
50:27:00 |
|
|
|
|
1. Jytte N. Vedel |
55:11:00 |
2. Jens Kjeldsen |
52:07:00 |
|
|
|
|
2. Grethe Nissen |
65:28:00 |
3. Erik Mølgaard |
52:20:00 |
|
|
|
|
3. Karen M. Simonsen |
71:01:00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2003 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Claus Søndergaard |
47:58:00 |
|
|
|
|
1. Jytte N. Vedel |
53:48:00 |
2. Erik Christiansen |
49:03:00 |
|
|
|
|
2. Else Søndergaard |
55:12:00 |
3. Erling Bønneland |
50:25:00 |
|
|
|
|
3. Agnes Westen |
55:48:00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2002 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Herluf Jensen |
50:51:00 |
|
|
|
|
1. Jytte N.Vedel |
58:54:00 |
2. Bent Lüthje |
52:00:00 |
|
|
|
|
2. Grethe Nissen |
65:23:00 |
3. Claus Hansen |
52:15:00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2001 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Bent Kiil |
50:47:00 |
|
|
|
|
1. Jytte N. Vedel |
55:24:00 |
2. Jens Kjeldsen |
50:49:00 |
|
|
|
|
2. Else Søndergaard |
57:03:00 |
3. Erik Christiansen |
51:58:00 |
|
|
|
|
3. Tove Christiansen |
60:04:00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Mænd gruppe A |
|
|
|
|
|
Kvinder |
|
2000 |
|
|
|
|
|
|
|
1. Jens Kjeldsen |
52:48:00 |
|
|
|
|
1. Jytte N. Vedel |
56:01:00 |
2. Erik Christiansen |
52:49:00 |
|
|
|
|
2. Tove Christiansen |
67:55:00 |
3. Bent Lüthje |
52:56:00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ruten år 2000
Opmålt længde: 29.000 meter.
Ruten: Christiansfeld- Allervej- Stubbom Landevej- Anslet Landevej- Fjelstrup Landevej- Fjelstrup Nørrevej- Knud Skovvej- Kystvejen- Hejlsmindebakken- Havnevej- Hejls Landevej- Kær Møllevej- Allervej- Chistiansfeld.
Mænd Kvinder
1999
1. Erik Christiansen 49:46 1. Jytte N. Vedel 54:58
2. Bent Kiil 51:04 2. Else Søndergaard 57:59
3. Bent Lüthje 51:39 3. Tove Christiansen 59:09
1998
1. Poul E. Brønd 46:08 1. Jytte N. Vedel 51:30
2. Herluf Jensen 47:48 2. Agnes Westen 54:18
3. Bent Lüthje 49:21 3. Gunver M. Jensen 57:07
1997
1. Erik Christiansen 50:04 1. Jytte N. Vedel 53:41
2. Erik M. Jensen 50:45 2. Dorthe Skjønnemann 61:21
3. Herluf Jensen 51:37 3. Britta Kjeldsen 61:26
1996
1. Poul E. Brønd 46:34 1. Jytte N. Vedel 52:41
2. Erik Christiansen 49:01 2. Agnes Westen 57:06
3. Erik M. Jensen 50.26 3. Gunver M. Jensen 59:01
1995
1. Preben Beck 48:50 1. Jytte N. Vedel 53:13
2. Bent Lüthje 49:42 2. Gunver M. Jensen 58:40
3. Peter Lüthje 49:45 3. Grethe Nissen 62:25
1994
1. Per Nørgaard 45.11 1. Jytte N. Vedel 57:41
2. Erik Christiansen 49:10 2. Else Søndergaard 58:00
3. Bent Lüthje 49.29 3. Gunver M. Jensen 59:10
Ruten år 1994-1999
Opmålt længde: 29.400 meter.
Ruten: Stepping-Vonsild-Stepping.